Stie careva sa-mi explice lectia cu nasul?Am mare nevoie de ajutor!!

2
Comentariul a fost şters
Fiziologia nasului(cum mirosim?): stimulii(mirosul) ajung la mucoasa olfactiva(receptorii) unde se face legatura cu nervul olfactiv iar neuronii nervului olfactiv fac sinapsa pana la aria olfactiva a creierului si se formeaza senzatia de miros.Sper ca te-am lamurit in caz ca asta n-ai inteles.

Răspunsuri

2014-01-26T15:08:38+02:00
O am eu in caiet stai  sa ti-o scriu .  . .
Nasul este organul de simt care receptioneaza stimuli olfactivi (substante odorizante) , fiind alcatuit din Mucoasa olfactiv si Formarea senzatiei olfactive .
olfactiva*
Mucoasa olfactiva : - captuseste fosele nazale pe interior ; - are 2-3 cm patrati; - celule olfactive= neuroni bipolari care strabat lama ciuruita a etmoidului unde se aduna si formeaza nervul olfactiv , - celule de sustinere se gasesc printre celule olfactive avand rol de sustinere a mucoasei olfactive .
Formarea senzatiei olfactive: - Senzatia de miros se formeaza numai daca substanta pe care o mirosim produce vapori care ajunsi la nivelul mucoasei olfactive, stimuleaza celulele olfactive care prezinta la un capat cili,care excita celulele olfactive iar informatia este transmisa prin nervii olfactivi la creier unde ia nastere senzatia de miros.
Cam asta am scris noi in caiet..
2014-01-26T22:13:08+02:00
Nasul e nas...nasul se afla in cavitatea nazala