Răspunsuri

2014-05-20T20:46:57+03:00
                                               Glasul padurii
  Mihai se afla la munte cu familia. Dimineata se arata limpede. Aerul cald te imbia la urcus, pe cararile vaii. Linistea era deplina, iar ramurile brazilor stateau neclintite.
  -Tata, vino sa privim spre culmile masivului de piatra! Uite, piscul se aseamana cu un con urias si greu, inconjurat de albastrul cerului, cu sclipiri de portelan!
  -Sa ascultam si glasul padurii, zise tatal.
  -Care e glasul padurii?
  -Asculta!
  Incet, incet am patruns in inima padurii. O pala iute de vant suiera subtire printre vaile adanci.Din vreme in vreme, s-auzea susurul cristalin al unui paraias... Pasarile vazduhului se chemau una pe alta printr-un ciripit vesel. Zeci de glasuri ne chemau sa ne prindem in armonia de sunete. Ele se amplificau pe masura ce le ascultam cu atentie. Atunci mi-au venit in minte cele mai frumoase cuvinte si am strigat:
   -Tata, te iubesc!
  Din departare, strigatul meu s-a intors ca o inganare:"Te iubeeesc...". Nu intelegeam de unde vine raspunsul pierdut ca o soapta. Acela sa fi fost glasul padurii de care imi vorbea tata? Eu asa am inteles padurea: ca pe o fiinta care ne iubeste. Ocrotiti-o mereu, dragi prieteni, caci ea ne ofera frumuseti tainice din minunatele ei podoabe.