Răspunsuri

2014-05-20T18:48:23+03:00
Am fost la Londra de 2 ori. La intervale destul de mici de timp. Imi place foarte multorasul, stiam de la inceput ca imi va placea. A doua oara am stat mai mult timp si am putut sa “explorez” impreuna cu un bun prieten tot ce are Londra mai frumos. In toamna asta e posibil sa mai merg o data, pentru ca Londra e genul de oras care iti ofera ce vrei si iti ia mintile; cand esti acolo nu te mai gandesti la nimic altceva. Sau cel putin eu asta am simtit. In definitiv, cred ca Londra e genul e oras care ori iti place, ori nu iti place; nu exista o cale de mijloc.Se spune ca Londra este orasul din lume in care poti auzi cele mai multe limbi straine vorbite pe strada. Sunt foarte multi emigranti, din multe tari si se spune ca in Londra poti auzi vorbindu-se peste 300 de limbi.Va recomand sa luati orasul la picior si sa il vedeti singuri, sa va cumparati un ghid turistic si o harta si sa strabateti orasul pe jos, inclusiv Greenwich-ul. Nu luati autobuzele pentru turisti decat daca nu aveti timp la dipozitie, pentru ca veti pierde astfel mult din farmecul orasului, care consta in diversitatea oamenilor de acoloMancare gasiti si ieftina (de la 5-6 lire o masa) si scumpa (peste 30 de lire o masa), aveti un supermarket Tesco chiar langa Big Ben cu preturi bune, pub-uri sunt peste tot, metroul costa in jur de 9 lire un abonament pe zi, intrarea la Madame Tussauds vreo 30 de lire (daca sunteti un grup organizat e mai ieftin), cazare gasiti si la 50-60 de lire pe noapte iar bilet de avion va puteti lua din timp de la Wizzair sau BlueAir cu pana in 150 de euro, sau la Bristish Airways ori Tarom (uneori au oferte bune, pana in 200 de euro).Si neaparat, sa mergeti insotiti. Ar fi pacat sa nu impartasiti cu cei dragi bucuria de a va plimba in acest super-oras.
Eu ii dedic acest articol lui Cosmin, alaturi de care am vizitat toata Anglia si Scotia. Sper sa ii trezeasca si lui aceleasi amintiri frumoase .
1 4 1