Salut! Am 5 probleme la matematica.
Va rog, ajutati-ma! URGENT!!!!!!! :(((((
1. un copil merge 1500 m in 30 minute. cati m va merge copilul in 2 ore?
2. O gradina in forma de dreptunghi are perimetrul de 672 m. daca latimea este de trei ori mai mica decat lungimea, sa se afle dimensiunile gradinii.
3. o parcela in forma de dreptunghi are semiperimetrul 9808 m. cati m are latimea si lungime daca aceasta este de 3 ori si inca 4 m cat latimea.
4. dintr-un rezervor de 84 kl s-au scos in prima zi 83 hl, in a doua zi cu 14 dal mai mult, iar in a treia zi restul. cati l s-au scos in a treia zi?
5. la un magazin au fost adusi 856 l de ulei. in prima zi s-au vandut 256 l, a doua zi 2 l din ce a ramas, iar in a treia zi restul. cati litri s-au vandut in a treia zi?
VA ROG , sunt foarte urgente! :{{{{{{{{{{{{{{{{ sunt in panica... multumesc. astept raspunsurile voastre ce vi le voi multumii.

2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-20T13:47:55+03:00
1. 2 ore inseamna un timp de 4 ori mai mare decat 30 minute, deci i distanta va fi de 4 ori mai mare
1500mx4=6000m

2. /........../.........../............/lungimea dreptunghiului
   /........../.........../............/ lungimea dreptunghiului
   /........../                                       latimea dreptunghiului
   /........../                                       latimea dreptunghiului
672m:8=84m are latimea
84x3=252m are lungimea

3 /........../............/.........../
  /........../4/
semiperimetrul=L+l
9808-4=9804
9804:4=2451 
2451+4=2455 latimea
2451x3=7353 lungimea

4 84kl=84000l
83hl=8300l scosi in prima zi
8300l+14dal=8300l+140l = 8440l a doua zi
84000l-8300l-8440l=67260l a treia zi

5. la asta nu inteleg ceva....a doua zi s-au vandut 2 l din ce a ramas?

ok
asa este, nu am uitat nimica. probabil culegeerea a gresit ceva
5. 856l-256l=600l au ramas dupa prima zi
multumesc foarte mult pentru ca mi-ai raspuns
600l-2l=598l au ramas pentru a treia zi
2014-05-20T14:20:20+03:00
1)1500m in jumate de ora  2ore=4 jumatati de ora
1500mx4=6000m
2)P=672
L= 3xlatimea
p= 2xL+2x l
p=2x3 l+2l
p=8 l
l=672/8
l=84 m
L=3x84 m
L=252 m
3) p/2=semiperimetrul
 p/2=9808 m
 p/2=l+L
  L=3x l+4
  l+ 3 l+4=9808m
  4l+4m=9808 m
  4l=9808-4
 4l=9804m
  l=9804/4m
l=2451m
L=3x2451+4
L=7357m  
5)856 l- 256l=600l
 600l-2l=598 l
 a treia zi 598 l
4) 84 kl-83 hl=840hl-83hl= 757 hl
   83hl+14dal=830 dal+14dal=844 dal
  757hl-844dal=7570 dal-844dal=6726 dal=67260 litri a treia zi
cu placere
mi-ati fost de mare ajutor. acuma mi-am terminat temele :D
bine pa
ai grija ca dincolo la adina este gresit la ex 3 ptr ca in problema scrie ca lungimea este de 3 ori cat latimea si inca 4 metri
stiu, am verificat la sfarsitul culegerii. am copiat exercitiul de la dumneavoastra.