Portretul ciobanasului moldovean din balada Miorita asa cum reiese din text . Dau 20 de puncte. NU de pe net !!

1
Ideea ca moldoveanul nu se sperie la auzul vestii ilustreaza faptul ca pentru el moartea reprezinta o prelungire a vietii, insa singurul lucru care il intristeaza este despartirea de mediul uman, fapt pentru care acesta ii mai cere o favoare mioarei, si anume aceea de a-i spune batranei maicute sa tanarul ciobanel s-a insurat "c-o mandra craiasa", ascunzand insa faptul ca la nunta " a cazut o stea" pentru a-si apara mama, aceasta nedevenind suspicioasa.
In concluzie, acest personaj devine astfel un simbol al comuniunii omului cu natura, un simbol al barbatiei, al harniciei si al credintei puternice in Dumenzeu, avand o anumita filozofie asupra vietii si a mortii, filozofie ce caracterizeaza poporul roman.
Scuze ca l-am scirs pe bucati da nu puteam folosi prea multe caractere. Sper ca te-am ajutat. Eu am primit nota mare pe aceasta caracterizare. :D
multumesc frumos !
Cu placere. :D

Răspunsuri

2014-05-19T18:50:25+03:00
Ciobanasul moldovean este personajul principal al baladei si un personaj mitic,deoarece el sintetizeaza intelepciunea populara a acceptarii mortii ca pe un dat firesc al vietii umane. portretul fizic este conturot prin elementele descrierii potentate liric,intrucat trasaturile ciobanasului sunt vizualizate prin ochii mamei indurerate,amplificand astfel emotia ciobanasului. prin mijloacele caracterizarii directe,autorul anonim compune un portret de o frumusete impresionanta,la care se adauga cu subtilitate  duiosia si dragostea mamei ,prin diminutivele folosite:ciobanel,fetisoara,mustetioara,perisor. de remarcat este alegerea de catre autorul anonim a unor elemente din natura pentru a contura trasaturile fetei:pielea este alba precum spuma laptelui,mustacioara blonda ca spicul graului,parul si ochii negrii ca pana corbului si,respectiv,ca mura campului. astfel ,infatisarea ciobanasului capata valente picturale,in care cromatica se vizualizeaza expresiv si delicat prin intermediul metaforelor. trasaturile fizice ale tanarului sugereaza totodata trasaturile lui morale,naratorul anonim relefand ,prin caracterizare directa,harnicia si vradnicia ciobanasului.

sper ca te-am putut ajuta :)