Cine ma ajuta si pe mine sa fac 4 rebusuri,in care,pe verticala sa imi apara cuvintele:METAL,PLASTIC,CAUCIUC,STICLA ? Ajutati-ma,va rog :o3 !

2
Nu inteleg..Dar spune-mi cati ani ai?
Comentariul a fost şters
Comentariul a fost şters
Comentariul a fost şters
10

Răspunsuri

2014-01-25T13:11:19+02:00
              ALUMINIU                     PAPUSA          MACARA                     SAMPANIE
                  FIER                 COPIL                     JUCARIE              MONITOR
          COBALT                        MANUSA                  URSULET          IBRIC
                  ALAMA                MASINUTA           SAPCA                         CANA
                    PLATINA         TRACTOR                   STILOU               TABLOU
                                                 GIRAFA          CADOU                        PAHAR
                                        LOPATICA                         CEP
Am uitat sa specific ca rebusurile trebuiesc facute cu operatiile de pregatire,prelucrare sau finisare corespunzatoare materialului,ori cu informatii despre metal,cauciuc,plastic si sticla..Va multumesc pentru ca ati incercat sa ma ajutati,dar pana la urma incerc sa le fac singura.
le poti lua ca exemplu, definitiile sunt mult mai greu de rezolvat, eventual intr-o alta intrebare !
cu drag :)
:)
ALUMINIU PAPUSA MACARA SAMPANIE
FIER COPIL JUCARIE MONITOR
COBALT MANUSA URSULET IBRIC
ALAMA MASINUTA SAPCA CANA
PLATINA TRACTOR STILOU TABLOU
2014-01-25T13:36:18+02:00
Am facut si eu , sper sa te ajute ! : pt. METAL : 1.broM
                                                                      2.xEnon 
                                                                      3.Taliu 
                                                                      4.Aluminiu                                                                                                             5.paLadiu (toate acestea sunt de la chimie , metale neferoase)                                                                                                                                   PLASTIC : 1. paPura     
                                                                2.laLele 
                                                                3. Avion                                                                                                                 4. caSa                                                 
                                                                5.lapTe                                                                                                                     6.inIma                                                                                                                   7. Calcar 

CAUCIUC :1 Caramida                                
                                                               2. Aeroplan 
                                                               3. pUi                      
                                                               4.Comandant                                                                                                          5.unIversitate                                                                                                         6.Uniune 
                                                              7. pitiCot                                    

STICLA : 1.Sambata 
                                                         2.marTi 
                                                         3.joI                                
                                                         4.mierCuri                                                                                                              5.Luni                                                                                                                    6.dumincA

Citeste te rog ceea ce am scris mai sus,la comentariile intrebarii.
scuze ! ...
Am uitat sa specific ca rebusurile trebuiesc facute cu operatiile de pregatire,prelucrare sau finisare,ori cu informatii despre metal,cauciuc,plastic si sticla..Va multumesc pentru ca ati incercat sa ma ajutati,dar pana la urma incerc sa le fac singura.