1.O gospodina cumpara 7 kg mere si 9 kg pere si plateste 41 lei .Alta gospodina cumpara 7 kg mere si 4 kg pere si plateste 26 lei.Cati lei costa 1 kg mere ? Dar 1 kg pere ?

2. De cate ori trebuie scazut in acelasi timp cate 95 kg dintr-o tona de faina si cate 5 kg dintr-un chintal pentru a obtine resturi egale ?

1

Răspunsuri

2014-05-18T16:24:38+03:00
7kg mer+9 kgpere=41 lei
7kg mere+4 kgpere=26 lei scazand cele 2 operatii obsevam ca
               5kg pere=15 lei
1kg pere=15/5=3lei
7kg mere+4x3lei=26 lei
7kg mere=26-12 lei
7 kg mere=14lei
1kg mere=14/7=2 lei
2).1 tona =1000kg
     1q      =100kg
1000-95x10=50kg
 100kg-5x10=50 kg  deci de 10 ori
4 3 4