Răspunsuri

2014-05-18T14:29:02+03:00
"De mici, oamenilor li se spune sa ajute pe altii. Li se spune sa-i iubeasca pe altii-sa-si iubeasca vecinul,sa-si iubeasca dusmanii, dar niciodata nu li se spune sa se Iubeasca pe Sine. Dar ca sa imparti mai intii trebuie sa ai ce. Lucrul fundamental este sa te iubesti atit de total incit iubirea sa se reverse din tine si sa ajunga la altii. Mesajul cel mai de pret este:Iubeste- te pe tine insuti,caci numai in acest fel poti sa-i iubesti si pe ceilalti.Aceasta este prima conditie de care depinde iubirea autentica.Cine nu se iubeste pe sine nu are capacitatea sa ii iubeasca si pe ceilalti pentru ca iubirea lui nu are radacini.Totul pleaca din interiorul nostru,iar in momentul in care iubirea infloreste,ea cunoaste revarsare.Numai atunci iubirea se manifesta in toata splendoarea ei." 
“E surprinzător cât de multe persoane trec prin viaţă fără a recunoaşte vreodată faptul că sentimentele lor pentru alte persoane sunt în mare măsură determinate de sentimentele lor faţă de ei înşişi; iar dacă nu eşti în pace cu tine însuţi, nu te poţi simţi comod faţă de ceilalţi.”
6 4 6
Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-18T16:03:41+03:00
Mor cu incetul. Cine sunt eu? Sunt ceea ce sunt si nimic mai mult insa ce sunt cu adevarat?Sunt eu o umbra in ecoul infinit al lumii sau sunt eu cineva?Ce ar fi daca as ucide eul din mine sa se nasca un nou eu?Dar aceasta nu ar insemna sa devin altcineva ?Atunci cine as fi eu ?As fi altcineva ?Ce ma determina sa fiu cineva ?Dar poate e doar autosugerare si sunt un nimeni?Doare cind toti ce iti sunt alaturi iti spun in fata ca esti cineva si pe la spate te considera un nimeni..Ce as fi daca nu m-as fi nascut ar fi fost lumea mai fericita sau mai trista?Scopul meu?Destinatia ?Traiesc ca un foc mort ce arde viu.Sa mor in lumina sau sa traiesc in intuneric ?Sa fiu ce sunt si nimic mai mult?Sau sa devin mai mult si sa nu fiu ce sunt ?Si ce ar fi daca altcineva mi-ar completa eul din mine ?As fi fericit?Ce e fericirea?Sunt eu fericit sau nu?Am eu ce trebuie ca sa fiu fericit,sa fiu cineva ?Nu stiu ce vreau ,dar totusi stiu deci asta ma face un muritor nestiutor sau un visator nemuritor ? Timpul va arata totul.Doare,mor cu incetul..
succes..nustiu daca e exact ceea ce iti trebuie..oricum :**