Răspunsuri

2014-05-18T13:07:01+03:00
5 kg = 15
8 = x 
rezulta x=8* 15  supra 5
x= 120 supra 5
x=  24 lei
1 5 1
2014-05-18T13:07:39+03:00
5 kg prune .....15 lei
 8 kg prune......x lei 
pai daca 5 kg costa 15 lei , 8 kg e normal costa mai mult
x=8*15/5
  =120/5=24 lei
1 2 1