1.Un kg de mere costa 3 lei, iar un kg de piersici costa 4.5 lei.

a) Andrei cumpara 2 kg de mere si 3 kg de piersici. Ce rest primeste daca el plateste cu 2 bacnote de 10 lei?

b) Paul are 24 lei si vrea sa cumpere 6 kg fructe(mere si piersici). Cate kg de mere si cate kg de piersici trebuie sa cumpere astfel incat sa plateasca exact 24 lei?

2.Media geometrica a doua nr este 15. Stiind ca unul dintre numere este 9, determinati celalalt numar.

3.In fata unei scolii este o alee in forma de dreptunghi cu lungimea de 20m. Aleea se paveaza cu dale de beton, in forma de patrata cu latura de 0,4 m, asezate pe 3 randuri.

a) Calculati numarul dalelor necesare pavarii aleii.

b) Determinati latimea aleiii.

c) Stiind ca 1m patrat de pavaj costa 42 lei, determinati pretul pavajului folosit.

1

Răspunsuri

2014-05-17T15:16:58+03:00
 1 .a) 2x3=6
   4.5x3=13.5  
 6+13.5 =19.5  => va primi 0.5 bani rest 
b) va cumpara 2kg de piersici pt. ca 2x4.5= 9  
 si faci 24-9=15 => va cumpara 5 kg. de mere 3x5=15 
2. mg.= radical din 9x(ori) y =15 
 de aici faci asa 9x y = 225 ( 15 la a doua este 225) 
                        y=225:9
                         y= 25