Răspunsuri

2014-05-17T13:54:31+03:00
Maria se cufunda intr-un vis adanc, o lume imaginara plina de farmec. Zane, spiridusi si cai inaripati pluteau deasupra lacului. Licurici aurii si libelule zvelte sclipeau in lumina blanda a lunii. Dintr-o data se auzi strigata: Maria, Maria, trezeste-te! Trebuie sa mergi la scoala.
2014-05-17T14:15:51+03:00
                                                     Un  vis
Toti prietenii mei au nenumarate dorinte, cum ar fi sa intalneasca  o persoana celebra sau sa calatoareasca in jurul lumii,insa eu am un vis simplu:sa iau premiul intai la scoala.
Mama si tatal meu m-au sfatuit să învăţ lectiile mereu,atât după notiţele din clasă, cât şi din manuale chiar daca urmatoarea zi nu dau un test sau sunt ascultat, .Doamna invatatoare mi-a spus ca trebuie sa imi fac temele constiincios,iar atunci cand nu stiu sa rezolv un exercitiu sau o problema,sa ii cer ajutorul.Dupa ce imi termin temele , m-am hotarat sa citesc , astfel incat sa pot termina o carte in fiecare luna ., iar asa voi cunoaste mai multe cuvinte si expresii , pe care le voi folosi in compuneri , si chiar in exprimarea de zi cu zi.
Chiar daca in clasa mea am colegi bine pregatiti,sunt sigur ca prin munca voi reusi sa iau premiul intai.