1.De ce se marcheaza cu alb (sau cu galben) trecerile de pietoni?

2.Corpurile asezate in umbra unor cladiri nu pot fi iluminate direct de Soare.Cum de pot fi ele totusi observate?

3.In antichitate,filosofii greci considerau ca ochii omului emi niste particule care,dupa ciocnirea cu corpurile,se intorc la ochi, permitand observarea corpurilor.Compara ideea lor cu consideratiile actuale asupra luminii.

4.De ce stralucesc farurile unei masini pe o strada umeda?

5.De ce se folosesc pentru proiestarea filmelor ecrane care reflecta si difuzeaza puternic lumina?

2

Răspunsuri

2014-05-17T11:33:23+03:00
1.Deaceea ca noapte sa fie observate de soferi
2.Dupa parerea mea putem sa le observam deoarece sunt privite din diferite unghiuri 
3.Aceasta intrebare nu am inteleso prea bine
4.Deoarece apa oglindeste totul ce se afla deasupra ei 
5.Nustiu
eu ti-am raspuns doar la acele care le stiu 
sorry la 2 nu am putut
3 5 3
2014-05-17T11:34:54+03:00
1.difuzeaza lumina mai bine decat alte culori.

Ochiul nu are aceiasi sensibilitate pentru toate culorile. Pe unele le observa mai usor decat pe altele. Printre culorile pt care ochiul prezinta sensibilitate maxima se afla alb, galben si verde. Aceste culori nu forteaza ochiul ca sa fie observate si nu il obosesc. Din acelasi motiv folosim la semafor culorile galben si verde, iar culoarea rosie se foloseste pentru STOP deoarece are putere mare de patrundere prin atmosfera cu praf si ceata si poate fi vazuta de la distanta!
Nu se foloseste culoarea Verde la marcaje deoarece nu realizeaza contrast suficient cu asfaltul! Succes!