Răspunsuri

2014-05-16T22:46:55+03:00
Unealta de rovie sub care leul zace- metafora
isi pleaca fruntea,smerit isi face cruce- epitet
pe iarba ce straluce- metafora
metafora:D
2. e personificare pt ca leul nu are cum sa isi pleace fruntea si sa isi faca cruce clar e personificat iar la 3 tot personificare e , nu are cum sa fie metafora pt ca iarba nu este metafora pentru nimic , eventual 3 poti lua ca epitet personificator , dar nu metafora , dupa parerea mea
sti ca la 2 ezista secventa"smerit isi face cruce "iar dupa parerea mea nui asa cum zici tu dar poatte 27% este :D
si daca exista secventa "smerit isi face cruce " asta nu inseamna ca e epitet ... sau ai mai auzit ca leul "smerit isi face cruce " , eu sincer nu , dupa parerea mea e personificare pt ca ai atribuie insusiri omenesti ..
da asa as zice si eu :V
2014-05-16T22:47:17+03:00
1-metafora
2-epitet
3 metafora
Exact asa se intampla cand nu exista intreg contextul , CLAR ? 1) "Leul" e o metafora, autorul se refera la un personaj care are calitatile unui "leu" (comparatie fara un termen= metafora) . 2) Al doilea exemplu este intre ghilimele, nu ? De unde stiti ca se refera TOT LA LEU ??? Nu e text continuu, da ? "smerit este epitet. 3) ultimul exemplu pote fi considerat o metafora. Stiu ca ati afirmat acelasi lucru, dar nu ati gandit corect , nu din vina voastra, personificare nu este, CONTEXTUL !!!
Toate 3 exemplele sunt intre ghilimele, nu doar al doilea , in al doilea rand smerit este adjectiv si in contextul dat daca nu are dupa el substantiv nu e epitet ! asta e parerea mea ..