1) Pentru o gradinita sau cumparat 5 lenjerii si 5 paturi,platindu-se,in total,395lei.o patura costa cu 29 de lei mai mult decat o lenjerie.aflati cat costa o patura si cat costa o lenjeri.
2)Cu cat este mai mare suma dintre produsul nr 217 si 8 si catul nr 729 si 3,fata de diferenta nr 1589 si 896?compuneti o problema in care sa folositi termenii matematici suma,diferenta,produs,cat si expresia ,,cu cat este mai mica."
3)La un magazin de jucariisau adus 97 de ursuleti,iar papusi cu 67 mai mult decat ursuleti.stiind ca 6 papusi costa 438de lei,iar un ursulet costa cat doua papusi,aflaticati bani s-au incasat pe toate jucariile.
4)La o florarie s-au adus 273 fire garoafe si de 3 ori mai putin trandafiri.un fir de trandafir costa 9lei,iar o garoafa cu 5 lei mai putin.Cati bani vor incasa pe toate florile?



1
ai dreptate
cuum sa n-am :)))
astea sunt exercitii de clasa?
da de clasa a 4
a..eu sunt a 7a

Răspunsuri

2014-01-24T16:36:00+02:00
Notam cu  x  suma platita pentru o lenjerie.
O patura  costa  x+29 
5x+ 5(x +29 )= 395
5x + 5x+145=395
10x=250
x=25 lei ( atat costa o  lenjerie )
O  patura  costa 54  lei 
Aflam mai intai cati trandafiri s-au adus : 273/3=91 trandafiri ( la ultima problema )
Aflam cati bani incaseaza pe trandafiri : 91*9= 819 lei
O garoafa costa 4 lei ( pentru ca trandafirul costa cu 5 lei mai mult)
273*4=1092 bani pe garoafe
In total a incasat : 819+1092=1911 lei