AJUTOR



2.Elene merg la cofetarie si cere 0,25 kg de fursecuri la 12 lei kg , 0,5 kg de bomboane la 14 lei kg si un tort care cantareste 1,6 kg. Ce rest primeste la o bancnota de 50 lei ? Mai poate cumpara 0,25 kg de paleuri la 30 de lei kilogramul?


3.Pe o suprafata de teren in forma de dreptunghi cu lungimea 20 m si latimea 20% din lungimea sunt cultivate rosii.
a) daca o imprejmuieste gradina cu un gard , iar pretul unui metru de gard este 3,5 lei costa tot gardul?
b) Daca se stie ca pe 1 m de teren sunt 4 fire de rosii, o planta produce 1,2 kg de rosii , iar un kg de rosii costa 4,5 lei , cat ar incasa cultivatorul daca ar vinde rosiile?

1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-16T21:50:25+03:00
12+14=26
50-26=24
si poare cumpara paleuri la 30 lei kg deoarece 30:0,25=120 asta ar insemn 12 lei

care problema este asta ? 2 sau 3?
2.
dar tortul cat este kg?