Răspunsuri

2014-05-16T22:02:25+03:00
In opinia mea titlul textului poeziei catec de george toparcenu este reliefata de tema de tema poeziei si are un titlu relvant
un prim argument prin care sustin acest aspect este evidentian de tema poeziei natura fiind reliefata de campul semantic :(si aici pui cu ghilimele) padurea crengi vant primavara frunze. natura este surprinsa in anotimpul primavara anotimpul cand padurea si toate frumusetile ei se trezesc la viata.
un alt argument este evidentiat de expresivitatea textului care se reliefeaza prin varietatea vocabularului si diversitatea figurilor de stil bla bla. personificarea "frumoasa esti padurea mea" semnifia admiratia autorului fata de padure. metafora "carari de soare pline" arata imaginea fascinanta plinabde lumina si viata pe care padurea o are. ( si mai comenteaza niste figuri de stil ce au legatura cu titlul pentru ca eu nu am gasit. este prima oara cand fac semnificatia titlului la aceasta poezie deci nu prea stiu ce sa zic la expresivitate)deci ai putea sa scrii ca poetul vede venirea primaverii ca pe un cantec nostalgic deoarece este ingandurat. sau ai putea sa scrii ca suntetul transimis de padurea pe care il strabate reprezinta un cantec. cantecul reprezinta nemurirea, eternitatea de aceea cantecul este asemanat cu natura
pe de alta parte tilul este format dintr-un substantiv comun simplu nearticulat. (ai putea si inversezi ultimele doua argumente)
in cncluzie.......consider c titlul estevrelevant...