Prob 1. Din suma numerelor 725 si 87 scade diferenta numerelor 763 si 574 .
Prob 2. Primul numar este 276, al doilea este cu 145 mai mare decat primul, iar al treilea cu 234 mai mic decat al doilea. Afla suma numerelor.
Prob 3. De pe un lot s-au cules 453 kg de capsuni, iar de pe altul cu 83 mai putin.
S-au vandut 735 kg, iar restul s-a donat unui camin de batrani. Cate kilograme de capsuni s-au donat ? (Plan de rezolvare )
Prob 4. Scrie numarul 745 ca :
a) suma a doua numere naturale;
b) suma a trei numere naturale;
c) diferenta a doua numere naturale.

2

Răspunsuri

2014-05-16T20:21:28+03:00
(725+87)_(763_574)=
812-189=623
A=276
B=276+145=421
C=421-234=187
A+B+C=276+421+187=884
245+500=745
250+250+245=745
750-5=745
1 5 1
Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-16T20:28:15+03:00
1.725+87=812
763-574=189
812-189=623
2.276+146=422( numaru 2)
422-234=188( numaru 3)
276+422+188=886(suma numerelor)
3. 1.Cite kg de capsuni s-au cules de pe lotul 2?
     453-83=370 kg 
     2.Cite kg s-au cules in total?
       453+370=823 kg
      3.Cite kg s-au donat unui camin de batrini?
       823-735=88 kg
   R-s:88 kg s-au donat caminului de batrini
4. a)470+275=745
    b)361+123+261=745
    c)1006-261=745
1 5 1