Un grup format din 9copii si 3 adulti au cules54kg fructe.3copii au adunat cat 2adulti,afla cate kg a cules un copil si un adult.
la un magazin s-au vandut 12papusi sil 64 iepurasi incasandu-se 12000lei.o papusa costa cat 3 iepurasi ,afla pretul de vanzare al fiecarui produs.
urgent!

2

Răspunsuri

2014-05-16T18:19:36+03:00
Un copil aduna cate 4 kg(x) iar un adult cate 6 kg(y)
9x+3y=54
3x=2y
Rezolvi sistemul si obtii x,y
Si eu stiam raspunsurile
Imi trebuie prim metoda inlocuiri
Metoda inlocuirii(mai numita si metoda substitutiei)?
Daca e asa atunci inlocuiesti in prima ecuatie pe x cu (2/3) ori y. Obtii o ecuatie cu cu o necunoscuta care se rezolva usor
Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-16T20:32:22+03:00
2. fie x - preţul iepurelui, şi 3x - păpuşa 
64x+12*3x=12000
х=12000/100
х= 120 - un iepure
120*3=360 o păpuşă