Imi puteti explica va rog frumos , la franceza articolul ?

2
Cred ca este cel hotarat . De la , du , de , des ...
Scuze,da. Ma uitam dupa un articol gen din revista :)). La asta m-am gandit prima oara.
Eu nu stiu cand trebuie sa pun la feminin sau masculin . Exemplu : Eu mananc mere . Eu beau ceai .
Uite ca ti-am dat raspunsul.
Depinde daca e masculin singular sau plural sau feminin singular sau plural.

Răspunsuri

2014-01-23T21:46:11+02:00
Articolul determina intelesul unui substantiv ! la francezi se aseaza inaintea acestuia !
Sunt de trei feluri : hotarat, nehotarat si partitiv. Primul e cand substantivul e specific (eu iubesc florile), al doilea cand nu e specific (eu iubesc o floare) si al treilea cand nu exista o cantitate definita (eu cumpar paine)
Tradus : J'aime les fleurs - a. hotarat
J'aime une fleur - a. nehotarat
J'achete du pain - a. partitiv
da si astea doua se pun la cantitate. ;)
am scris mai sus :) se pune du sau de l' la masculin, si de la, de l' la feminin !
Completez par : du; de la ; de l' ; des;
de; d';

Je veux acheter du beurre,du jus de fruits ( nu se precizeaza cantitatea),un litre de lait et une bouteille d' eau minerale.( se precizeaza cantitatea)

Cele de sus le pui atunci cand nu se precizeaza cantitatea si e logic ca pui cu apostrof daca ,cuvantul care urmeaza incepe cu o vocala,asta stie oricine.
Cele de jos le pui atunci cand se exprima cantitatea si la fel e normal sa pui apostrof unde apare vocala.
ai vazut ca te-ai prins :)
/:). M-am prins ? Stiu lucrurile astea. Ti-am zis de la inceput si tu , nu si acum imi zici ca m-am prins ?
2014-01-23T21:47:27+02:00
Articolul este partea de vorbire care determină înţelesul unui substantiv. Pentru fiecare substantiv poate exista maxim un articol şi acesta se poziţionează mereu înaintea substantivului. Articolul se acordă în gen şi număr cu substantivul de care este ataşat. 

Articolele sunt de trei feluri:
Articolul hotărât Se foloseşte atunci când substantivul este specific:
Je lis le livre. (Eu citesc cartea)

Articolul nehotărât Se foloseşte atunci când substantivul nu este specific:
Je lis un livre. (Eu citesc o carte)

Articolul partitiv Se foloseşte atunci când substantivul nu are o cantitate determinată:
J'achete du lait. (Eu cumpăr lapte)