Cuprul obtinut prin reducerea oxidului cupric cu 0,4 moli de hidrogen se utilizeaza 20% din cantitatea de cupru se arde in oxigen 20% cu clor 20% cu sulf si 40% cu acid sulfuric
a)numarul de molecule de oxigen
b)numarul de molecule de clor
c)masa de sulf necesara (CEA MAI IMPORTANTA)
multumesc!

1
Cand ai nevoie de rezolvare? Adica ti-o pot scrie maine dimineata?
pai pe marti miar trebui deci nu ii stres
Ok.

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-01-24T16:16:37+02:00
Mai intai aflam cantitatea de cupru care rezulta din reducerea oxidului cupric cu hidrogen de pe reactie:
          0,4     x 
CuO + H₂Cu + H₂O
           2       64
x=  \frac{64 * 0,4}{2} = 12,8 moli Cu
 n_{Cu}=  \frac{m_{Cu} }{M_{Cu} } ⇒ m=n*M= 12,8 *64= 819,2 g Cu rezultat

Aflam cantatatea de Cu care va reactiona cu celelalte elemente sau compusi (acele procente)
 \frac{20}{100} *819,2= 163,84 g Cu
 \frac{40}{100} * 819,2 = 327,68 g Cu

a)
163,84      a     
   Cu    + 1/2O₂ ⇒ CuO
   64        32/2
a=  \frac{163,84*16}{64} = 40,96g O₂
nO₂=  \frac{40,96}{32} = 1,28 moli O₂
1 mol..................6,023*10²³ molecule
1,28 moli............b molecule
b=1,28*6,023*10²³ = 7,70944 *10²³= 770944 *10¹⁸ molecule O₂

b)
163,84    c  
  Cu   + 2Cl ⇒ CuCl₂
  64      2*35,5
c=  \frac{2*35,5*163,84}{64} = 181,76g Cl
nCl= \frac{181,76}{35,5} = 5,12 moli Cl
1 mol  ...............6,023*10²³ molecule
5,12 moli............  d
d=5,12*6,023*10²³ = 30,83776*10²³= 3083776 *10¹⁸ molecule Cl

c)
163,84    e
   Cu   + S ⇒ CuS
   64      32
e= \frac{163,84 *32}{64} = 81,92 g S

327,68        f     
   Cu   + 2H₂SO₄ ⇒ Cu₂SO₄ + 2H₂O + SO₂
   64        2*98
f= \frac{327,68*2*98}{64} = 1003,52 g H₂SO₄
nH₂SO₄= \frac{1003,52}{98} = 10,24 moli H₂SO₄
1 mol H₂SO₄..........................32 g S
10,24 moli H₂SO₄................... h
h=32*10,24= 327,68 g S
mS= e+h= 81,92 + 327,68= 409,6 g S