Răspunsuri

2014-05-14T19:44:56+03:00
Căpșunile 6lei și merele 2 lei .Pentru ca o parte 1kg capsuni=3 x 1 kg de mere deci 4kg căpșuni =12 kg mere + încă 3kg mere dăm 30lei adică pe 15kg mere dam 30lei rezultă un singur kg costa 2 lei și de aici înmulțim cu 3 și aflam ca un kg de căpșuni =6 lei
multumesc dar m-ar ajuta mai mult daca mi-ai da doar calcule nu inteleg mai nimic