La un magazin s-au adus 60 kg de ceapa si 40 kg de sare.Valoarea totala a marfii este de 160 de lei,iar diferenta dintre pretul unui kilogram de ceapa si cel al unui kg de sare este de un leu.Cat este pretul unui kilogram din fiecare produs?

ma poate ajuta cineva?

1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-14T08:08:09+03:00
Cat costa un kg de ceapa?  160-60=120 lei 120:60=2 lei kg                                               cat costa un kg de sare?  2-1=1 leu ,doar diferenta e de un leu 
4 3 4