Răspunsuri

2014-01-23T14:37:37+02:00
Ai de analizat dintr-o propoziţie verbele la indicativ viitor?
mda
Ok. La indicativ viitor verbele se alcătuiesc cu auxiliarul a vrea + infinitivul: eu voi/tu vei/el va/noi vom/voi veţi/ei vor desena.
ok multumesc.
Luăm propoziţia Mâine voi desena. voi desena - verb predicativ, conjugarea I ( a desena), diateza activă, mod indicativ, timp viitor, alcătuit din auxiliarul "a vrea", persoana I, numărul singular şi indicativul verbului "a desena", funcţie sintactică de predicat verbal.
  • Utilizator Brainly
2014-01-23T15:27:46+02:00
Modul indicativ (arata o acţiune reala şi are toate timpurile)   insa tu intrebi doar de indicativ viitor

Timpul viitor  arata o acţiune ce se va desfaşura dupa  momentul vorbirii, se conjuga cu ajutorul verbului auxiliar „a voi“
(eu) voi citi, (tu) vei citi, (el, ea) va citi, (noi) vom citi, (voi) veţi citi, (ei, ele) vor citi

Timpul viitor anterior  arata o acţiune ce se va întampla înaintea altei acţiuni viitoare, se conjuga cu ajutorul verbelor auxiliare „a voi“ şi „a fi“
eu) voi fi citit, (tu) vei fi citit, (el, ea) va fi citit, (noi) vom fi citit, (voi) veţi fi citit, (ei, ele) vor fi citit

Timpul viitor popular 
(eu) o sa citesc, (tu) o sa citeşti, (el, ea) o sa citeasca, (noi) o sa citim, (voi) o sa citiţi, (ei, ele) o sa citeasca
4 4 4