Prob 1. Scrie in casete numere necunoscute :
539+ ? =545 ;638 -?= 403; ? + 70 = 150 ; ? - 127 =45;
Prob 2. Calculeaza si apoi verifica rezultatele :
536 + 82 = ? ; 927 - 119 = ? ; 234 +178 = ?; 935 -279 = ?
Prob 3.Descazutul este 324. Scazatorul este 86.Care este diferenta?
Prob 4. Afla numarul care este :
a) cu 159 mai mare decat : 47;203;376
b) cu 159 mai mic decat : 641;257;800
Prob 5. La o intrecere sportiva au participat ,ca spectatori ,273 de barbati si 175 de femei.
Cu cat au fost mai multi barbatii decat femei?
Cate persoane au participat in total , ca spectatori, la intrecerile sportive? (cu plan de rezolvare)

2

Răspunsuri

2014-05-13T14:57:17+03:00
1. 539+ 6 =545
638-235=40
80+70=150
172-127=45
2.536+82=618
927-119=808
234+178=222
935-279=656
4 .a)159+47=206
159+203=362
159+376=535
2014-05-13T15:03:58+03:00
1. 6, 235, 80, 172   545 - 539 = 6   638 - 403 = 235    150 - 70 = 80   127 + 45 = 172
2. 536 + 82 = 618     927 - 119 = 808        234 + 178 = 412        935 - 279 = 656
    618 - 82 = 536      808 + 119 =  927      412 - 178 = 234         656 + 279 = 935
3.  324 - 86 = 238 
4.  47 + 159 = 206     159 + 203 = 362     159 + 376 = 535
     641 - 159 = 482    257 - 159 = 98       800 - 159 = 641
5.  273 - 175 = 98 mai multi batbati decat femei
     273 + 175 = 448 persoane