Răspunsuri

2014-05-12T23:06:01+03:00
Nu pot sa scriu aici un intreg eseu, dar iti scriu niste teme mari pe care le poti dezvolta tu ca sa iei o nota mare si sa fii originala ;)

1. Descrie legatura ta cu parintii tai
2. Cum te sfatuiesc ei in diferite situatii
3. Incearca sa iti imaginezi cum te-au crescut ei cand erai cat un ghemotoc ;))
4. Poti sa te legi si de faptul ca mama ta ti-a dat viata si sa mai vezi ceva idei in legatura cu asta.
5. Scrie despre faptul ca ei sunt cei care iti dau de mancare, te imbraca, te iubesc cel mai mult pe lume.

Sper sa te descurci. Mult notoc :*
2014-05-13T08:04:59+03:00
Îngerii mei păzitori, călăuzitori vieţii mele, fiinţele care m-au zămislit şi mi-au dat viaţa , creînd din mine un tot întreg cu suflet şi trup. Astăzi, timpul e oprit în loc, astăzi clipele revin la startul treptei de naştere . Astăzi cuvintele de laudă vi se aduc dumneavostră, astăzi pot să vă spun că sunt un Om cu litere mare datorită dumneavoastră, păstori vieţii mele. Nu pot să creez un univers fără persoanele dragi mie, adică familia mea, căci  piatră cu piatră aţi construit în mine o persoană care acum se apleacă în faţa dumneavoastră şi mîngîie cu drag mîinele ce acum îmi este dor.     Aţi făcut tot posibilul ca să savurez de copilărie, de cei mai nevinovaţi ani ai vieţii. Păşind în ei am căutat răspunsul la lucrurile cele mai  frecvente întîlnite, pas cu pas regăseam un început al cărui sfîrşit nici nu îmi dădeam seama că există. Apoi am mers ca fiecare copil la şcoală, unde am învăţat  a culege propria viziune şi a înţelege cele mai mici, dar importante lucruri. Şcoala  fiind izvorul de cunoştinţă, am primit în dar de la ea botezul cunoaşterii şi a înţelepciunii. Mărturisind adevărul, găseam în ochii semenilor mei  plăcerea de a trece mai repede la o altă perioadă a vieţii. Şi iată că am ajuns şi la adolescenţă, care este frumoasa şi neuitata treaptă fiind iubitoare şi visătoare. Însă, acum cu părere de rău am înţeles că dumneavoastră aţi contemplat un templu nemărginit de iubire, unde abia acum am înţeles sensul ei.  Nu ştiu dacă voi vărsa lacrimi amare pentru ceea ce nu am făcut, şi care cu regret pot să zic că am greşit, însă ştiu cu adevărat că mă voi schimba cu trup şi suflet doar ca să vă semăn dumneavoastră, celor care m-au zidit şi au suflat în mine puterea de a trăi şi a iubi.Vor trece ani, vor trece luni, vor  trece clipe şi iar clipe, însă cu drag voi ţine minte, căci  de tot ce mi-aţi făcut vă datorez tot ce-i mai sfînt. Ani buni şi fericire, sănătate şi iubire. Sunteţi cele mai scumpe fiinţe din viaţa mea, vă mulţumesc şi vă iubesc.