salut!ma numesc Emi.sunt in clasa a 7a si am nevoie neaparat pentru teza de maine la limba romana,sa demonstrez:"" Calin file din poveste""de Mihai Eminescu,este o descriere!...Multumesc muuuuult pentru ajutor!:)

1
numai o parte!
...
adica primul fragment din a opta parte
este bun
ok...a opta parte

Răspunsuri

2014-05-11T11:18:46+03:00
Parerea mea este ca primul fragment din a opta parte din calin calin file din poveste deaoreace trasmite sentimente in mod indirect cu ajutorul imaginilor si gigurilor de stil.
in prim plan   este descrisa o  padure de basm care trasmite   un sentiment de emotie si o caldura materna  fata de fata de imparat.
pe plan indepartata este descrisa padurea de argint cu ajutorul unui epitet hromatic,,de departe vezi albind'' si cu o imagine auditiva ,,si auzi mandra glasuie a paduri de argint''
pe plan apropriat este descrisa iarba de langa izvoare care este comparata  cu omatul
pe plan terestru  sunt descrise izvoarele care trec peste pietre licurind,si apa prin trecerea iei se trasforma in bulgari fluizi ca si cum apa sar juca; izvoarele cad intrun cuibar si prin caderea lor se formeaza mici vartejuri
,,mii de fluturi mici albastri , mii de roiuri de albine'' insectele sunt descrise printr-o hiperbola
multumesc mult!...si se incadreaza fix in numarul meu de randuri!...merci muuuult
nu stiu daca e ceace cautai,noma asta tam descris deoarece mai injos incepe sa spuna invitati care vin la nunta fetei de imparat, si dupaia urmeaza portretul fetei de imparat,si ultimul fragment este nunta gazelor
cu cea mai mare placere
bafta la teza
...nu ne a spus ce parte trebuie sa aratam ca este o descriere,dar oricum,ce mi ai dat imi v-a fi fffoarte de folos!