Ma puteti ajuta va rog la 4 probleme va rog mult:1)Capacitatea maxima a unui rezervor al fabriciide produse lactate edte de 270 hectolitri. Trei cisterne aprovizeaza facrica intr-o zi cu urmatoarele cantitati: 8500 litri, 75 hectolitri si 7400 litri. Stiind ca rezervorul era gol, aflati:
a) Ce cantitate de lapte a fost in rezervor?
b) Ce cantitate de lapte ar mai trebui pentru a umple rezervorul?
2) La o gradina s-au adus 2 bidoane a cate 1 decalitru de lapte fiecare. S-au folosit 8 litri la micul dejun, iar 30 deciltri s-au falosit pentru prepararea unor prajituri.
Cati centilitri de lapte au ramas?
3) O ferma viticola avea in rezervoare 48 750 litri de vin. Intr-o zi s-au vandut 3 000 litri, in a doua zi 30 hectolitri, iar in a treia, 326 decalitri. Aflati:
a) cati litri de vin s-au vandut;
b) cati litri de vin au ramas.
4) Nectarul de pere este vandut in baxuri de 6 cutii, a cate 150 centilitri fiecare cutie. Un bax costa 72 lei.
Calculati cati lei ar costa un litru de nectar de pere.
Doamna mea a spus ca trebuie aceste probleme sa fie facut cu intrebari.
Va rooooooooooooooooog foarte muuuult!!!:)

1

Răspunsuri

2014-05-11T14:16:48+03:00
1.a) Ce cantitate de lapte au adus cele trei cisterne?
8500l+75hl+7400l=85hl+75hl+74hl=234hl
 ce cantitate de lapte a fost in rezervor?daca rezervorul era gol 
234hl-234hl=0 hl
 b) ce cantitate de lapte.........................................?intrebarea de la problema
270hl-234hl=36hl
2)1 decalitru=10 litri 
 Cati litri  de lapte s-au adus la gradina?
 2x1dal=2x10 l=20 l   mai egal cu cu
20 l=200dl=2000cl
cati decilitri de lapte s-au folosit la micul dejun?
8 l= 80 dl
cati decilitri de lapte s-au folosit in total?
80 dl+30 dl=110 dl
cati centilitri de lapte au ramas?
stim ca 1l=10 dl=100 cl
 2000cl -110dl=2000cl-1100cl=900cl
3) cati litri de vin s-au vandut a doua zi?
30hl=300dal=3000 l
    cati litri de vin s-au vandut a treia zi?
    326 dal=3260 l
    cati litri de vin s-au vandut in total?
3000 l+3000l+3260 l=9260 l
  cati litri de vin au ramas ?
48750 l- 9260 l= 39.490 l
 4).  cati cl de nectar intra intr-un bax?
   6x150cl=900 cl=90 dl=9l

cati lei ar costa un litru de nectar de
pere?
72lei/9=8 lei




2 4 2