1. Identificati propozitiile circumstantiale conditionale din frazele de mai jos. (As dori sa-mi scrieti felul tuturor propozitiilor)

In caz ca as fi avut o casa mare, mi-as fi luat un pian, fiindca imi place muzica.
Daca ne-am fi sculat ca sa plecam in zori si daca n-am fi avut pana de cauciuc, am fi ajuns mai devreme.
Nimic n-ar fi ramas din magazinul ce este in coltul strazii, daca pompierii n-ar fi intervenit rapid, cum fac intotdeauna.

3. Despartiti in propozitii frazele:

,,Daca firea protectoarea nu s-ar fi ingrijit sa ma apere de incercarile acestui rau, mutandu-ma intr-un fel de somnolenta, n-as mai fi putut sa ies din starea in care ma impotmolisem." Lucian Blaga - Luntrea lui Caron

,,Daca ma prindea pofta, ramaneam dupa vanatoare zile si saptamani intrun loc, pana secatuiam elanul creatiei starnit in mine de privelistile si scenele traite." Vasile Voiculescu - Caprioara din vis

,,Daca vezi ca nu e chip
Sa faci plaja pe nisip
La caldura si la soare,
Te arunci frumos in mare." Gellu Naum - Cartile cu Apolodor

1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-10T18:37:17+03:00
A) in caz ca as fi avut o casa mare - Cț, mi-as fi luat un pian - PP, fiindca imi place muzica -Cz b) daca ne-am fi sculat - Cț, ca sa plecam in zori - Cs, si daca n-am fi avut pana de cauciuc - cț, am fi ajuns mai devreme - PP c) nimic n-ar fi ramas din magazinul - PP, ce este in coltul strazii -PP, daca pompierii n-ar fi intervenit rapid- Cț, cum fac intotdeauna- CM 2. Daca firea protectoare nu s-ar fi ingrijit (Cț) 1/, sa ma apere de incercarile acestui rau [...]  somnolenta (Cd) 2/, n-as fi putut (PP) 3/ sa ies din starea (CD) 4/ in care ma impotmolisem (AT) 5/   Daca ma rpindea pofta (Cț) 1/, ramaneam dupa vanatoare zile si saptamani intr-un loc (PP) 2/, pana secatuiam [...] si scenele traite (CT) 3/. daca vezi (Cț) 1/, ca nu e chip (Ci) 2/, sa faci plaja pe nisip [...] la soare (CD) 3/, te arunci frumos in mare (PP) 4/

Sper ca sunt corecte :)
97 3 97