Identificati predicatele nominale din enunturile de mai jos si aratati prin ce parte de vorbire se exprima : Cine sunteti dumneavoastra ? Castigatorul concursului este altul . Am aflat cum este noua bicicleta a lui Bogdan.Frumusetea drumului spre padure este de nedescris.Prietenii mei sunt ca mine.Ea nu e asa.El e tiu-tiu.Fotografiile sunt aduceri-aminte.Ion este cu dare de mana.Greseala este de nebagat in seama. E de prisos sa-ti explic.Florile sunt de la amandoi .

2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-10T15:01:10+03:00
Sunteţi dumneavoastră- verb copulativ+nume predicativ.(pron. De politeţe) Este altul-vb copulativ+ n.p.(pronume nehotărît) Este noua-vb copulativ+n.p.(adjectiv) Sunt că mine- pronume E asa-adverb cred Este de nedescris- -//-( adverb) E tiu-tiu-interjectie Sunt aduceri aminte-locutiune substantivala Este cu dare de seama- -//- Este de nebăgat în seama-//- Este de prisos-nu ştiu Sunt de la amandoi-pronume
68 2 68
2014-05-10T15:13:35+03:00
1. sunteti dumneavoastra=predicat nominal + numele predicativ "dumneavoastra" exprimat prin pronume de politete
2. este altul=predicat nominal + numele predicativ  "altul" exprimat prin pronume nehotarat
3. este bicicleta (deoarece "noua" este adjectiv si depinde de cuvantul "bicicleta")=pronume nominal + nume predicativ "bicicleta" exprimat prin substantiv
4. este de nedescris=predicat nominal + nume predicativ "de nedescris" exprimat prin locutiune adjectivala
5.sunt ca mine=predicat nominal + nume predicativ "ca mine" exprimat prin pronume personal
6. e asa=predicat nominal + nume predicativ "asa" exprimat prin adverb de mod
7. e tiu-tiu=predicat nominal + nume predicativ "tiu-tiu" exprimat prin interjectie 
8. sunt aduceri-aminte=predicat nominal + nume predicativ "aduceri aminte" exprimat prin substantiv (cred)
9.este un dare de mana=predicat nominal + nume predicativ "un dare de mana" exprimat prin locutiune
10. la fel ca 9
11.nume predicativ exprimat prin locutiune substantivala
12.nume predicativ exprimat prin numeral
Toate predicatele nominale sut expriate prin verbul copulativ "a fi".
64 4 64