In 3 lazi se afla mere .Cantitatea din prima si a doua lada este de 152 kg ,din prima si a treia de 139 kg ,iar din a doua si a treia de 161 kg .Cat valoreaza merele din fiecare lada ,stiind ca pretul pe kg este de 2 lei?

2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-10T00:06:14+03:00
A+b+c=x

a+b=152
b+c=161
a+c=139

2a+2b+2c=152+161+139
2(a+b+c)=452
a+b+c=226kg

c=226-152
c=74kg      74*2=148lei

a=226-161
a=65kg     65*2=130lei

b=226-139
b=87kg      87*2=174lei
1 5 1
2014-05-10T01:09:05+03:00
Lada 1 = a, lada 2 = b , lada 3 = c                                                                                a + b + c = x                                                                                                               a + b = 152                                                                                                               a + c = 139                                                                                                               b + c = 161                                                                                                               2a + 2b + 2c = 152+139+161                                                                                        2(a+b+c)= 452  , a+b+c =452/2  ,                                                                                 a+b+c =226                                                                                                               152 +c = 226                                                                                                                     c = 226 - 152                                                                                                             c = 74kg *2 lei / kg = 148 lei                                                                                a+161 = 226                                                                                                                     a = 226- 161                                                                                                               a = 65 kg *2 lei/kg =130                                                                                       65+b+74 = 226                                                                                                               65 + b =226-74                                                                                                           65 + b  = 152                                                                                                                     b  = 152-65                                                                                                               b = 87 kg * 2lei/kg =174 lei