Am nevoie urgent de demonstratie de titlu pentru Pasa Hassan de George Cosbuc.

1
Edte un ex in carte?Daca da ce pagina?Cred ca am facut eu asta
Titlul ,,, Pasa Hassan '' are un rol anticipat atat la nivel tematic cat si la nivelul speciei balada . Prin rezonamentele sale istorice , titlul evoca un episod memorabil din perioada domniei lei Mihai viteazu . Totodata titlul evidentiaza personajul secundar al operei , anticipand procedeul dominat pe baza caruia este structutar textul : antiteza . Exte facil astefel , pentru cititor sa intuiasca specia epica , balada .

Răspunsuri

2014-05-09T10:27:30+03:00
Titlul poeziei Pasa Hassan", de exemplu Pasa Hassan si Mihai Viteazu faptul, ca personajul principal al baladei este Hassan. Poetul il evoca pe Mihai numai din perspectiva cotropitorului turc, iar ideea esentiala desprinsa in poezie este groaza lui Hassan, devenit ridicol prin modul in care, datorita ei, este dominat de personalitatea lui Mihai.
Poetul exprima admiratia si mandria sa patriotica pentru vitejia lui Mihai Viteazul intr-un mod indirect, infatisand cititorului spaima pe care domnitorul roman o trezeste in sufletul conducatorului armatei turcesti, Pasa Hassan.Desi personajul principal este Mihai Viteazul, titlul trimite la celalalt personaj, cu care se raelizeaza antiteza. Pasa Hassan reprezinta in prima parte a baladei vocea narativa prin intermediul careia sunt infatisate faptele si este realizat portretul voievodului. In partea a doua pasa detine prim-planul actiunii: sunt infatisate fuga sa inspaimantata, reactiile si intregul sau comportament aflat sub imperiul groazei care-l stapaneste.
sper ca te-am ajutat
1 5 1