Vrau si eu o compunere cu urmatorele cuvinte si expresii date:iarba grasa,desfata,au inflorit,parfum suav,minunate,arzator,flori,cer.

2
Afara pe cer zboara pasarile minunate.Iarba grasa stapaneste natura,florile cu un parfum suav au inflorit. Este liniste in padurice si doar pasarile cantatoare se aud.Soarele arzator se strecoara cu razele lui puternice printre crengile subtirele de copaci si ajunge sa bata pana pe flori. Floricelele parfumate se clatina usor prin firicelele de iarba verde voioasa.Soarele continua sa bata peste minunatiile din natura.Desfata este tot timpul in natura.
este compunerea care imi trebuia

Răspunsuri

2014-05-08T18:15:55+03:00
In luna martie iarba cea grasa desfata atat  simturile olfactive cat si cele vizuale prin campul inflorit. Parfumul suav al florilor de martie face ca un moment in camp sa fie cu adevarat special incarcat de emotii puternice mai ales dupa o iarna grea. Minunate flori isi fac inca aparitia scotand capul spre soarele arzator si spre cer.
intr-o zi senina de vara cand soarele desfata cu razele sale iarba grasa au inflorit primele viorele. parfumul lor suav se imprastia pe toata campia , iar cantecele minunate ale pasareleloe iti alina sufletul . pe cerul cristalin se zareste soarele arzator scaldand in lumina si caldura firavele flori de pe campie .
sper ca am fost de ajutor .
2014-05-08T18:25:44+03:00
                                           A venit Vara!

Iarba este grasa iar miei se desfata in iarba.
Florile au inflorit cu parfumul soav si albinutele care zboara din floare in floare.Florile sunt foarte minunate.Soarele era foarte arzator ,dar totusi este mai bine asa.In flori fluturi parca mangaiati d miros se odihnesc pe petalele florilor.Cerul atat de curat fara nici o urma de nor parca este o sticla.Soarele parca de aur straluceste arzator spre gradina noastra.Mireasma florilor care inconjoara campia si mirosul ierbi.Fluturi ca niste copilasi care se joaca in aier.Albinele care bazaie din floare in floare,ratustele care se scalda in apa limpede ca lacrima.Toate aceste lucruri minunate fac parte din natura si eu cred ca ea este inportanta!
 Dabia astept sa incerc apa din rau!

8 4 8