O compunere despre mama dupa planilo de idei.
de ce este mama fiinta cea mai draga?
care este infatisarea mamei?
care sunt insusirile sufletesti?
ce intamplari deosebite nu poti uita?
ce ii datorezi mamei?

1

Răspunsuri

2014-05-08T18:27:14+03:00
MAMA, DULCE MINUNE

Mama este pentru mine fiinta cea mai scumpa si mai draga.
Statura mijlocie ,pasii ei usori pe care-i simt mereu alaturi, chipul vesel si luminos alcatuiesc  icoana sfanta ce-o port mereu  in mine.
 Ochii mamei cuprind imensa zare albastra . In ei incap toata lumina dragostei,bunatatea cea fara de margini,caldura ei ocrotitoare,blandetea si duiosia.
 Cand ma saruta ,parul ei de aur mangaie usor obrajiii imbujorati de emotie. Eu ii ating buclele catifelate  cu buzele, sorbind imbratisarea ei dulce.Aceste clipe  de tandrete  capata in sufletul meu proportii infinite.
In inima mamei mele sunt adunate toate bucuriile si tristetile mele.Ea stie sa-mi vindece ranile sufletului, asa cum tot ea stie sa-mi alunge teama de singuratate si sa-mi redea bucuria unei copilarii fericite. Mama este prietena mea cea mai buna, mai sincera  ,pentru ca ma sprijina mereu. Ma invata sa iubesc  florilecampului, sa iubesc zborul liber al pasarilor prin vazduh, invatatura buna adunata din carti.De la ea stiu ce este prietenia, iubirea , ce este iertarea , ce este munca. Toata viata o voi iubi si o voi respecta pentru ca mama este pentru mine cel dintai rai si dulce  minune a lumi. 
5 4 5