Prob 1 . Suma a trei numere este 900. Stiind ca primul numar esteProb 1 . Suma a trei numere este 900. Stiind ca primul numar este 371, iar suma dintre primul si al doilea este 620, sa se afle numerele.
Prob 2. Ce numar trebuie adunat la diferenta numerelor 324 si 189 pentru a se obtine 300?
Prob 3. Ce numar trebuie scazut din diferenta numerelor 810 si 436 pentru a se obtine 199.
Prob.4. Afla numerele a si b stiind ca: a+b = 539 , iar a+b+b = 816.
Prob 5. Un dictionar este cu 186 de lei mai ieftin decat doua albume de arta. Cat costa dictionarul , daca un album costa 157 de lei ? ( Plan de rezolvare aici )

2

Răspunsuri

2014-05-08T16:41:02+03:00
Prob 1 . Suma a trei numere este 900. Stiind ca primul numar este 371, iar suma dintre  primul si al doilea  este 620, sa se afle  numerele.
a+b+c=900
a=371
a+b=620
371+b=620
b=620-371
b=249

371+249+c=900
620+c=900
c=900-620
c=280
=========================================
Prob 2.  Ce numar trebuie adunat la diferenta numerelor 324 si 189 pentru a se  obtine 300? 
324-189+x=300
135+x=200
x=200-135
x=65
========================================
Prob 3.  Ce numar trebuie scazut din diferenta numerelor 810 si 436 pentru a se obtine 199.
810-436-x=199
374-x=199
x=374-199
x=175
==============================================
Prob.4. Afla numerele a si b stiind ca: a+b = 539 , iar a+b+b  = 816.
539+b=816
b=816-539
b=277

a+277=539
a=539-277
a=262
=====================================
la ultima nu stiu ce e ala plan de rezolvare. 
Cate albume de arta? sau cat costa albumul de arta? sau cat costa dictionarul, se refera la intrebarile logice
2014-05-08T16:57:35+03:00
1)371primul nr 620-371=249(al 2 nr) 900-620=280(al 3 lea nr) Verificare:371+249+280=900
Problema 5
Cat costa cele doua albume? 157+157=314
Cat costa dictionarul? 314-186=128lei