Răspunsuri

2014-01-21T20:59:11+02:00
Se pune verbul avoir la prezent apoi participiul trecut al verbului de conjugat (acesta difera in functie de grupa)
la infinitif se pun terminatiile corecte care difera de asemenea in funnctie de grupa
se pune verbul avoir la prezent apoi participiul trecut al verbului de conjugat (acesta difera in functie de grupa)
la infinitif se pun terminatiile corecte care difera de asemenea in funnctie de grupa
infinitivul e infinitiv. nu se conjuga. e forma verbului din dictionar. pasee compose= avoir/etre la prezent +participiul trecut al verbului de conjugat. la gr1 se inlatura er si se adauga e cu accent, la gr. a 2-a se inlatura ir si se adauga i, la gr a 3-a trebuie sa le inveti