Răspunsuri

2014-05-07T09:31:43+03:00
Românii, un viitor previzil? este o carte ce cuprinde un studiu psihosociologic, scrisă de Dorin Bodea în 2011.„La început de an, o carte cu titlul Românii, un viitor previzibil? nu poate decît să-ți provoace curiozitatea. [...]sînt cîteva lucruri care ar fi rămas greu previzibile fără acest studiu și la care nu strică se reflectăm puțin cu toții. Căci ne privesc pe toți.”  Vintilă Mihăilescu, Dilema Veche"Când am văzut volumul Românii, un viitor previzibil? mi-am zis: iată o carte a unui autor care are curajul să vadă ce este cu românii, cum cred ei că sunt, ce atribute pozitive și ce atribute negative consideră ai că-i caracterizează și la ce aspiră ei. O temă dificilă, pe care o abordezi știind că vei fi afirmat poate, dar și contrazis."Nimeni nu-și pune problema ce facem cu inteligența noastră, Aurora Liiceanu
"Cercetarea lui Dorin Bodea se vrea cu o viziune largă, apelând la ceea ce s-a mai scris despre români, dar și la concepte care explică percepția de sine a unui grup mare și percepția grupului mult mai mare în care acest grup se înscrie. Românii sunt grupul mare, eșantionul este o parte a acestui grup. Aici, chiar autorul menționează limitele metodologice ale cercetării lui. Eșantionul este mare (1132 subiecți chestionați), dar ei reprezintă mediul urban, peste 90% dintre participanți au studii superioare, ponderea mare a eșantionului sunt femei, peste 50% dintre participanți au între 20-25 de ani, iar geografic vorbind , Transilvania este supra dimensionată. Totuși, cu aceste considerente putem vorbi despre români, despre resursele lor, despre limitările lor și despre aspirațiile lor, ca în final, autorul să contureze o magie a onestității și un mit al inteligenței, la noi, românii.Chestionaul aplicat este complex, el conținând caracteristici culturale cu un repertoriu amplu: 80 de atribute, un sistem de valori cu 60 de valori și o scală de integritate." Nimeni nu-și pune problema ce facem cu inteligența noastră, Aurora LiiceanuCartea are la bază studiul realizat pe un eșantion format din 1132 de persoane cu următoarele caracteristici:mediul de proveniență urban;vârsta cuprinsă între 20 și 50 de ani;peste 90% din populație cu studii superioare;64% femei și 36% bărbați;peste 80% având statut de angajați.Lucrarea își propune identificarea oglinzii sufletului românesc, "a sufletului neamului românesc" așa cum spunea Constantin Rădulescu-Motru [2]. "Frumosul și urâtul românesc, ceea ce ne place și ceea ce nu ne place la noi, la români. De asemenea, am dorit să analizăm cum ne vedem noi înșine și cum îi vedem pe ceilalți" cum specifică autorul.Capitolul este stucturat astfel încât să răspundă la următoarele întrebări:care sunt percepțiile noastre desprenoi înșine ca români?care sunt percepțiile noastre despre ceilalți români sau cum ne văd ceilalți români?care este diferența dintre percepțiile despre noi înșine și percepțiile noastre față de ceilalți?care sunt caracteristicile care asigură congruența, coerența și consistența între percepțiile față de noi înșine și față de ceilalți?ce se întîmplă dacă percepția dintre noi înșine este diferită de percepția celorlalți despre noi?încotro ne conduc propriile noastre percepții?cum se înfățișează în realitate selful românesc?Cartea "Românii, un viitor previzibil?" este o invitație de a reflecta asupra acestor întrebări, căutând răspunsuri și moduri în care putem sau schimba ceva fiecare dintre noi.