Răspunsuri

2014-05-06T21:12:44+03:00
„intr-adins, Într-adins, Nilă, îl tăiem, înţelegi? Aşa, ca să se mire prostii!”. In multe cazuri Moromete vorbeste cu sine insusi ca si cum ar vorbi cu o alta persoana, avand o viziune diferita asupra lumii decat ceilalti oameni, are un alt fel de a gandi. La masa, el ocupa locul cel mai privilegiat, adica pe prag. „Moromete stătea parcă deasupra tuturor.

Locul lui era pragul celei de-a doua odăi, de pe care el stăpânea cu privirea pe fiecare”. Statutul sau era acela de cap al familiei, deci nimeni nu avea voie sa-si asume acest drept,fiind o traditie. Moromete asigura echilibrul familiei, nu era de partea nici unei tabere. In discutia cu Balosul, Moromete se poarta normal cu vecinul sau pana in momentul in care acesta deschide subiectul vanzarii salcamului. 

“Moromete, te-ai mai gândit? îmi dai
salcâmu ala?”, dar in acel moment Moromete schimba subiectul. de aceea Balosu isi da seama ca raspunsul tacit al vecinului sau este negativ, dar cu toate acestea ...
Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-06T21:12:59+03:00

Ilie Moromete , aflat intre “tinerete si batranete , cand numai nenorociri sau bucurii mari mai pot schimba firea cuiva” , este un om rational in ceea ce priveste atitudinea lui fata de pamant . Spre deosebire de Ion al lui Rebreanu , care era dominat de instinctul de posesiune, de lacomie pentru pamant , Moromete nu este sclavul imbogatirii , ci pamantul constituie pentru el simbolul libertatii materiale si spirituale , idee marturisita de el in finalul romanului : „Domnule , eu am dus totdeauna o viata independenta” .

Multumesc amandurora ambele variante sunt bune ;) dar am sa aleg primul comentariu postat.