Pentru un leagan de copii s-au cumparat 200 kg de fructe ptr.iarna(mere,pere, prune).Cate kg.de fructe s-au cumparat din fiecare fel,daca mere s-au cumparat cu 35 kg. mai mult decat pere, iar prune cu 45 kg mai mult decat pere?

2

Răspunsuri

2014-05-05T21:42:53+03:00
M=35+p
r(prune) r=p +45
m= mere
p=pere
m+p+r=200
35+p+p+p+45=200
3p=200-80
p=120:3
p=40 , 40 kg de pere
m= 35 kg + 40kg= 75kg
r= 40 kg+ 45kg= 85kg
1 5 1
2014-05-05T22:14:31+03:00
200 - 35 - 45 = 120 
120 / 3 = 40 kg pere
40 + 35 = 75 kg mere
40 + 45 = 85 kg prune
1 5 1