Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-01-21T15:20:54+02:00
Cateva exemple

lac....... lac de unghii
             pe lac stau gastele

noua....am luat noua la matematica
           am cumparat o rochie noua

broasca      am cumparat o broasca la usa
                  am primit o broasca pentru acvariu

poarta      ea poarta ochelari
               el da un sut in poarta

cap      ma doare capul
              a dat intr-un cap de pod cu masina...

sare     iedul sare
             am pus sare in mancare

tip.....am vazut un tip dragut
          am luat un caiet de tip 2

toc... ana are sandale cu toc
        eu toc marar

acele....acele fete sut dragute
            acele,au varf ascutit   si altele

OMONIMELE sunt cuvinte cu formă identică şi acelaşi corp fonetic, dar cu înţeles total diferit: Barca pluteşte pe lac. Am dat cu lac pe unghii. Eu am o rochie nouă. El a luat nota nouă la istorie.
Cuvinte care se pronunţă la fel, însă care au sensuri diferite. Relaţia care se stabileşte între asemenea cuvinte se numeşte omonimie.
poarta
poarta El poarta o haina noua. El a deschis poarta de noua ori.
2014-01-21T15:25:02+02:00
Analizati substantivele din textul de mai jos , indicand si functi Analizati substantivele din textul de mai jos , indicand si functi lor sintactica :
in anul acela am avut alt profesor de romana , Mazilu. Ii placea sa citeasca tare compozitiile noastre comentandu-le cu mult haz si ne vorbea neincetat de literatura , ne indemna sa-i citim pe Odobescu, pe Slavici , pe Hogas. Alegea cateva caiete, apoi se intorcea la catedra si incepea sa citeasca . Nu inteleg cum am stiut ca-mi va alege si caietul meu . Nu-mi aduc decat vag aminte de aceasta compozitie  norocoasa . A fost prima mea victorie . Probabil ca Mazilu fusese atat de surprins de povestirea mea , incat a vorbit in cancelarie , caci , la sfarsitul recreatiei , Moisescu a venit la mine si mi-a cerut caietul.  va rog

Nu e corect să-ți facă alții toată tema! Ar trebui să întrebi doar acolo unde ai probleme de analiză!