Cine poate sa imi explice diferenta dintre complementul direct si cel indirect ( intrebarile fiecaruia ) pentru ca am lipsit de la aceea lectie?

2
complementul indirect raspunde la intrebarea ,,cui ? '' si complementul direct la intrebarea ,,ce ? ''

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-01-21T14:30:04+02:00

I) Complementul direct - arata obiectul asupra caruia se exercita direct actiunea
exprimata de verb.
Intrebari : pe cine?, ce?, ultima dintre ele intalnindu-se si in cazul subiectului. Diferenta se face astfel: daca propozitia are un subiect exprimat sau neexprimat, atunci partea de vorbire care raspunde la intrebarea �e?�este complement direct.
Complementul direct se exprima prin:
substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ precedate sau nu de prepozitia pe.
CD CD
ex.: Am vazut-o pe eleva mea in parc.
vb. pr. prep.+subst.Ac

CD CD pe cine?
Pe cei doi ii cunosc bine.
prep. nr.card. pr. vb.

b) verb la modurile infinitiv, supin sau gerunziu.

PV ce? CD
ex.: Aud cantand.
vb. vb. gerunziu
Obs.: daca un verb accepta CD atunci el este un verb tranzitiv.

II) Complementul indirect - arata obiectul asupra caruia se rasfrange indirect actiunea exprimata de verb. Se clasifica in :
complement indirect in dativ;
complement indirect cu prepozitie.
Complementul indirect in dativ (cui?) se exprima prin substantive, pronume sau numerale in cazul dativ.

ex. : Dau copiilor cate o bomboana.
vb. subst.
CI
Acestuia i s-a facut foame.
pr. dem. D vb.

Complementul indirect cu prepozitie (pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?) se exprima prin :
substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ cu prepozitie;
ex. : Vorbeste despre tine frumos.
vb. prep.+pr.pers.Ac.

verb la un mod nepersonal;
ex. : S-a plictisit de asteptat.
vb. vb.la supin

adjectiv precedat de prepozitie;
ex. : Din gri s-a facut alb.
adj.Ac.

Exista un tip special de complement indirect in genitiv exprimat prin substantive, pronume sau numerale precedate de prepozitii.
ex.: Au complotat contra acestuia.
vb. pron. dem. G.
2 5 2
2014-01-21T14:42:10+02:00
In primul rand complementul determina un verb. cel direct rasp la intrebarile pe cine? ce? ex:El mananca o briosa.(ce?- o briosa), iar cel indirectrasp la intrebarile despre cine? despre ce? de la cine? de la ce? cu cine? cu ce? pt cine? pt ce? ex: Vorbim despre soare.:):)
Analizati substantivele din textul de mai jos , indicand si functi lor sintactica :
in anul acela am avut alt profesor de romana , Mazilu. Ii placea sa citeasca tare compozitiile noastre comentandu-le cu mult haz si ne vorbea neincetat de literatura , ne indemna sa-i citim pe Odobescu, pe Slavici , pe Hogas. Alegea cateva caiete, apoi se intorcea la catedra si incepea sa citeasca .