Buna !!
1) Explicati cum s-au format cuvintele de mai jos :copilas ,dragut ,anisori ,baietel ,Ionel ,maioras ,dragalas.
2)Indicati sinonime pentru expresiile :a se prapadi de ras ,a da un tipat , a cadea lat,a-si reveni in fire .
3)Evidentiati sensurile pe care le au in texy cuvintele subliniate (Vizita... Ion Luca Caragiale )
sortii agriculturii , Am observat doamnei Popescu , Da de ce va mai suparati ? , lucrand cu lingura in cheseaua cu dulceata , ghiuleaua saltatoare , mama pierduta isi smulge parul din cap.

1
1 . prin derivare
2. a se amuza foarte tare .... a da un semnal sau a striga .... a se tranti .... a se reface ...
i le meni .......... am atras atentia doamnei popescu , am atentonato ..................... va mai deranjati ..................amestecand .................ghiuleaua saltatoare ( nu stiu ) .................. disperat , alarmata , socata ...
Sper ac am fost de folos si nu am gresit cu ceva !
1)derivare . 2) a rade foarte tare .a striga. a se tranti. a se face bine. 3) >?

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-04T17:32:12+03:00
1. copilas: format prin dervare cu sufix diminutival
dragut: format prin derivare cu sufix diminutival
anisori: format prin derivare cu sufix diminutival
baietel: prin derivare cu sufix diminutival
ionel e un substantiv propriu
maioras: prin derivare cu sufix diminutival
dragalas: prin derivare cu sufix diminutival

2. a se prapadi de ras=a rade foarte mult
a da un tipat=a semnala; a striga
a cadea lat=a lesina
a-si reveni in fire=a se vindeca; a se trezi(la acest exercitiucuvintele depind de context)

3. nu imi dau seama ...imi trebuie tot textul
10 3 10
M-am dus la sf. Ion să fac o vizită doamnei Maria Popescu, o veche prietină, ca s-o felicit pentru onomastica unicului său fiu, Ionel Popescu, un copilaş foarte drăguţ de vreo opt anişori. N-am voit să merg cu mâna goală şi i-am dus băieţelului o minge foarte mare de cauciuc şi foarte elastică. Atenţiunea mea a făcut mare plăcere amicei mele şi mai ales copilului, pe care l-am găsit îmbrăcat ca maior de roşiori în uniformă de mare ţinută. După formalităţile de rigoare, am început să convorbim de