2 kg de rosii si 4 kg de cartofi costa 10 lei.Aflati cat costa un kg de rosii si un kg de cartofi stiind ca kg de rosii e cu 0,5 lei mai scump decat kg de cartofi.
Va rog rezolvarea completa.De preferat scrisa pe o foaie de mana si pusa o poza cu ea.Nu e necesar

1

Răspunsuri

2014-05-03T21:28:43+03:00
1 kg cartofi 1.5 lei .............4*1.5=6 lei
1 kg rosii     2lei.................2*2lei =4 lei                   in total fac 10 lei
Da... dar cum ai ajuns de ex ca 1 kg de cartofi =1,5 lei si 1kg de rosii = 2 lei..?Asta vreau sa stiu
2kg r(rosii) +4 kg c(cartofi)=10 1kg r=0,5 + 1 kg c 2kg r = 2(0.5+1kg c) 2kg r = 1+2kg c inlocuiesti 1+2kg c+4kg =10 /-1 6 kg c =9 lei /:6 1kg c=1,5 lei 1kg r =0.5 +1.5 =2lei