Răspunsuri

2014-05-02T14:15:16+03:00
Desertul este denumirea autohtona a tarii spinilor
da, in mod logic desertul ar fi trebuit sa fie, dar nu si de data asta :) ...se pare ca nu stii mai nimic despre fauna si flora Australiei
trebuie sa tineti cont de faptul ca din cauza izolarii totul s-a dezvoltat altfel aici
Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-03T00:22:34+03:00
Este vorba de Marele Bazin Artezian. Localnicii o numesc Tara spinelor deoarece se formeaza niste movilite (in urma evaporarii apei raman mineralele care se acumuleaza) in jurul acestor izvoare ce seamana cu spinele sirei spinarii.
Exista si o zona a spinilor (imi scapa acuma regiunea, dar daca imi aduc aminte iti spun), dar tot asa nu are legatura cu desertul (ci cu clima). Pentru a supravietui climei aride vegetatia de acolo are plante cu frunze foarte tari iar unii copaci chiar spini. Acesti spini sunt de dimensiuni mari, nu stiu cat sa zic 10-20 cm. Exista si o pasare alba (seamana un pic la aspect cu pescarusul nostru ) numita ''Pasarea Spin'' aceasta pasare cauta acesti copaci cu spini ....
ba mai mult, oamenii locului spun ca aceasta pasare toata viata ei nu face altceva decat sa caute copacul cu spinul cel mai mare....ca mai tarziu, cand considera ea ca a venit timpul sa se inalte in inaltul cerului si sa-si dea pur si simplu drumul in acest spin
exista si o legenda cu privire la aceasta pasare spin, care spune cam asa ,,...ceea ce este mai bun in viata noastra se obtine, uneori, cu pretul unei dureri existentiale''
PS: prin anii ' 80 a fost facut un film australian ,,Pasarea Spin''...l-au dat la televizor acum vreo 2-3 ani, poate l-au vazut....nu e documentar are mai mult legatura cu legenda :)