Răspunsuri

2014-04-29T21:31:39+03:00

Majoritatea istoricilor apreciază că Al Doilea Război Mondial a început la 1 septembrie 1939, odată cu invadarea Poloniei de către Germania, ceea ce a atras în conflict Franța, Anglia și Commonwealth-ul. Unii dintre istorici consideră că atacarea Chinei de către Japonia (7 iulie 1937) marchează începutul conflictului mondial. Uniunea Sovietică, ce anexase partea răsăriteană a Poloniei în 1939, a declanșat un război separat cu Finlanda și a fost, la rândul ei, atacată de Germania Nazistă, în iunie 1941. Statele Unite ale Americii au intrat în conflict în decembrie 1941, după Atacul de la Pearl Harbour. Războiul s-a sfârșit în 1945, când toate puterile Axei au fost înfrânte. 

Principalele teatre de război au fost Oceanul Atlantic, Europa Apuseană și Răsăriteană, Marea Mediterană, Africa de nord, Orientul Mijlociu, Oceanul Pacific și Asia de sud-est și China. În Europa, războiul s-a încheiat odată cu capitularea necondiționată a Germaniei naziste, la 8 mai 1945, dar a continuat în Asia până la capitularea Japoniei - 15 august 1945. 

Al doilea razboi mondial a fost o mostenire a primului : Italia a luptat de partea adversa, desi a inversat din nou taberele inainte de finalul confruntarii ; razboiul s-a desfasurat in Europa si Nordul Africii ; aproximativ aceiasi aliati europeni au luptat cu aproximativ aceiasi adversari din timpul primului razboi mondial si in final razboiul s-a incheiat aproape la fel : INFRANGEREA GERMANIEI. Legatura dintre cele doua razboaie a fost mai adanca : Germania a luptat in special pentru a anula verdictul primului razboi fiindca se afla intr-o stare de neputiinta : efectivele armate nu puteau depasi 100.000, recrutarea nu mai era obligatorie, armamentul redus, minele de fier si carbune cedate Frantei, ceea ce germanii nu au acceptat niciodata si este unul dintre cauzele principale ce au condus la declansarea celui de-al doilea razboi mondial. Daca primul razboi a distrus vechi imperii si a adus la aparitia de noi state, al doilea razboi n-a creat nici un stat nou ci a distrus Estonia, Letonia si Lituania.
Test*
pai citeste o data ce ti.am dat eu si extragi ideile principale
oke mersii te pwp:*
si eu <3
dar tot nu prea stiu ce sa extrag :(