Sa se afle pretul unui kg de mere si a unui kg de pere daca 3 kg de mere si 7 kg de pere costa 74.000 lei iar 4 kg de mere si 2 kg de pere costa 40.000 de lei.

P.S: Rezolvarea trebuie facuta prin ecuatie

2

Răspunsuri

2014-04-30T00:26:11+03:00
{3x+7y=74000                      {3x+7y=74000                                    {3x+7y=74000
{4x+2y=40000        :2⇒        {2x+y=20000          inmultim cu -7⇒     {-14x-7y=-140000
se reduce y⇒
-11x=-66000    inmultim cu -1⇒
x=66000/11⇒  x=6000 lei un kg de mere
y=20000-2x
y=20000-2·6000
y=8000 lei un kg de pere

2014-04-30T00:36:50+03:00
3m+7p=74000  
{3m+7p=74000                 {3m+7p=74000                                    {3m+7p=74000
{4m+2p=40000  | :2=>        {2m+p=20000   | *( -7)=>     {-14m-7p=-140000
p se reduce =>
-11m= - 66000  | *( -1)=>
m=66000/11=> m=6000 lei un kg de mere
p=20000-m
p=20000-2·6000
p=8000 lei un kg de pere

Rezolvarea este facuta pe baza sistemului de ecuatii.