Răspunsuri

2014-04-28T23:15:27+03:00
Eu nu am dat ca sunt prea mica, dar am auzit ca este putin greut,dar poti sa-l treci!!
1 5 1
2014-04-28T23:43:11+03:00
Unele surse din 2010 anuntau ca "nu exista niciun manual complet la sociologie pana in acel moment".  4 manuale bune pentru pregatirea la bac sunt: humanitas, all, economica, corvin.

Uite aici cateva titluri de baza :
1.Perspectiva sociologică asupra societăţii. Metodologia cercetării sociologice
Specificul cunoaşterii sociologice. Metode, tehnici, procedee, instrumente ale investigaţiei sociologice
2. Societatea şi viaţa socială
 Structura socială: status şi rol;  stratificarea socială;relaţii sociale; grupuri sociale; grupuri mici;
 Instituţii şi organizaţii sociale: familia, şcoala, biserica, statul; partidele politice, ONG-urile
 Socializarea: agenţii de socializare, rol ;
 Probleme sociale (discriminarea, infracţionalitatea, conflictele sociale, corupţia, sărăcia
 Ordine şi control social

Unii spun : 
Daca inveti de la inceput o sa intelegi totul perfect .
Mi se pare mai usoara logica decat geografia.

La logica e cel mai putin si usor de invatat .

PS: Sunt cateva informatii si pareri adunate de ici colo , nu iti spun din propria experienta. Nu spun basmuri, dar daca iti place, esti pregatit/a , ai materia pusa la punct si putina inclinatie catre aceasta , te indrum cu caldura sa dai BAC-ul la Sociologie.(daca acesta a fost motivul pentru care ai postat intrebarea iar daca ai vrut sa iti imbogatesti cultura generala ...sper ca ti-am fost de ajutor !)