Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-04-28T19:32:56+03:00
Primul grup e constituit din cei care-o duc de la sensibil mai rău la mult mai rău ca noi; un văr, încă la liceu, după ce-a stat o săptămână la noi în casă i-a raportat maică-sii la întoarcere despre belşugul năucitor în care ne lăfăim; bogăţia noastră avea dovezi incontestabile: nu apăream cu restanţe la cheltuielile de bloc, mai rău, ne pusesem centrală; eu şi surorile mele aveam blugi cumpăraţi noi, nu de la second; în frigider se găseau tot timpul lămâi, nu se cumpărau doar cu un motiv anume 
în plus am ieşit cu prietena mea la o pizza şi l-am luat şi pe el; aproape şase sute de mii stricaţi într-o seară e o sumă cam neruşinată pentru unii ce se distrează cu întreţinerea din pensii şi salarii „normale”; morala ar fi să ieşi în oraş numai cu cei cu venituri asemănătoare 

faţă de ăştia într-adevăr mi-ar fi jenă să mă plâng de bani, nu că aş duce-o bine, ci că o duc prea bine faţă de ei 

dar mai apare şi al doilea grup, din fericire nu prea avem tangenţă cu oameni de felul ăsta, aşa că nu ne enervăm 
în august a picat în oraş un fost coleg de-al părinţilor mei, cărat în Danemarca repede după revoluţie; omul părea că se integrase bine în ţara de adopţie şi acum manifesta o sfântă indignare occidentală faţă de obiceiurile reprobabile ale românilor; s-a supărat şi pe mine aflând că îmi fac banii de buzunar din proiecte la negru, fiindcă de asta se duce de râpă ţara asta din lipsă de disciplină fiscală şi exces de economie subterană; i-am zis că oricum mi se pare că-s prost plătit, dacă din suma asta s-ar scădea şi taxele nu s-ar mai merita tătă activitatea 
neplăcut surprins de faptul că nu vreau să mă duc să lucru pentru a treizecea parte din venitul lui mi-a sugerat să-mi fac firmă, doar a auzit că sunt facilităţi pentru studenţii ce-şi fac firmă 
cum era o persoană mai în vârstă şi cunoştinţă de familie m-am mărginit să dau din umeri 
dar ar fi trebuit să-i răspund „de ce naiba te-ai dus să iei salar de la vikingi, dacă ştiai aşa de bine cum să te realizezi în România?” 
am uitat să menţionez că după ce ne-a estimat apartamentul, boarfele şi mâncarea a ajuns la concluzia că „n-o duceţi chiar aşa rău cum se spune” 
2 3 2