1....suma a trei nr.este 791.sa se afle numerele stiindca;suma primelor doua este 594,iar suma ultimelor doua este 553.............................2. afla valoarea numerelor a,b, si c. a+b+c=990,...a+b=660,b+c=870

1

Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-04-28T13:30:59+03:00
1) a+b+c=791
    a+b=594
    b+c=553
    594+c=791⇒c=791-594=197
    b+197=553⇒b=553-197=356
    a+356=594⇒a=594-356=238
    a=238     b=356    c=197

2) a+b+c=990
    a+b=660
    b+c=870
    660+c=990⇒c=990-660=330
    b+330=870⇒b=870-330=540
    a+540=660⇒a=660-540=120
    a=120    b=540    c=330