Imi puteti rezolva aceasta problema va rog?Imi puteti rezolva aceasta problema va rog?

6 kg de faina se cumpara cu 2 lei si 49 bani. Cu cati lei se vor cumpara 12 kg de faina?

Trebuie rezolvata cu metoda de 3 simpla.

2
Ve rog.Am nevoie urgentt
inmulteste cu 2 . = 4,98
6kg...........2,49lei
12kg.....X lei
x= 2x2,49=4,98

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-04-27T13:44:01+03:00
6 kg faina... 2, 49 lei
12 kg faina... x lei
x= 2,49*12 /6= 2,49*2= 4,98 lei
2014-04-27T13:47:50+03:00
  Plan de rezolvare 
1. Cu cati lei se vor cumpara 12 kg de faina? 
2 lei , 49 bani : 2 = 4 lei , 98 de bani. 

1 5 1