Nu imi place deloc matematica si incerc din rasputeri sa iau note mai bunicele .. insa mai mult de 7 nu pot ! ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi in legatura cu priceperea si invatatul la a3a limba straina ( mate ) ??? va rog frumos am mare nevoie de ajutor !

1
Hello! Incearca sa intelegi cerintele cat mai bine. Ajuta mult daca scrii pe hartie datele problemei in timp ce citesti problema.
meditatii fac .. atentia :-? ma refeream ca .. sunt unele persoane care pur si simplu o inteleg si invat la mate .. eu nu inteleg ! cum poti sa inveti la mate? stau sa repet definitii ?
multumescc !
In timpul orelor fi mai atenta,iesi la tabla,chiar daca stii sau ai macar o vaga banuiala.Profesorul/profesoara de va ajuta sa intelegi si astfel vei sti cat de cat data viitoare. Acasa,fa-ti temele intodeauna. Daca unele nu le stii,la sfarsitul orei /in timpul ei,il intrebi pe profesor.In timpul liber,poti sa iei manualul si sa incepi sa inveti definitiile,sa faci unele exercitii usoare in plus,dupa care treci treptat la cele grele. La inceput ti se va parea greu,dar vei prinde „obiceiul”.
multumesc mult! (ai dat cel mai calumea ajutor pana acum ) cel putin de la tine am priceput ma CLAR ce vrei sa imi spui!

Răspunsuri

2014-01-19T20:14:09+02:00
Sincer cred ca daca ai exersa mai mult, adica sa faci mai multe exercitii si la fiecare dintre acestea sa scrii pt inceput formula care te ajuta sa rezolvi problema poate asa pentru inceput vei reusi sa memorezi mai usor formulele, te va face sa intelegi mai usor intr-un fel matematica si poate te va ajuta... asta e doar inceputul pentru ca dupa vei vedea ca totul va fi mai usor... sau daca nu pentru inceput ai putea lua meditati si apoi sa incerci sa te descurci singura sa vezi daca sti.... definitile le poti afce chiar tu adica odata ce sti o formula sti si o definitie... definitia incearca sa o interpretezi tu in asa fel in cat sa intelegi defnitia pe baza formulelor...